Lyžovanie je moja vášeň. Prečo?

Autor: Ladislav Smolen | 6.3.2019 o 10:00 | (upravené 7.3.2019 o 14:13) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  705x

Lyžujem odkedy si pamätám. Od môjho otca však viem, že to bolo oveľa skôr. Neverím, že ma to niekedy prestane baviť. Je to vášeň, ktorá ma neopustí. Skôr naopak. Je to zážitok, pôžitok, šport, vzdelávanie aj relax v jednom.

Po každej stránke – príliv endorfínov. Áno aj futbal, tenis či ping-pong sa môžu stať vášňami. Plávanie či hokej sú nádherné športy. Aj atletika. O tom nepolemizujem. Všetky športy sa môžu stať vášňou a aj sa stávajú. Každý šport má len „to svoje“. Preto si ich vyberáme a pri nich aj ostávame.


Tak prečo lyžovanie? Keď sa nad tým zamyslím, nie je to také jednoduché. Dnes som presvedčený, že je to z pohľadu náročnosti najťažší šport. Začať treba už v skorom mladom veku, je potrebná široká
všeobecná príprava, atletika, gymnastika, sila, špeciálna príprava na suchu. Až potom samotné lyžovanie a zvládanie špeciálneho náčinia – lyžiarok, lyží, lyžiarskych palíc, neskôr aj lyžiarskych brán. A to v zime,
v neustále sa meniacich podmienkach, v skorých ranných hodinách. K tomu neodmysliteľne patrí časté cestovanie za tréningovými podmienkami. Šport, ktorý je veľmi náročný na čas. No a o tom, koľko táto sranda stojí snáď ani netreba hovoriť.

Tak prečo lyžovanie? Každé obdobie lyžovania prináša nové a nové pocity. Nie je to podmienené len zlepšovaním sa či samotným pretekaním sa. Jedno majú všetky obdobia spoločné. Nádhernú prírodu. Zasneženú, zamrznutú, veľakrát slnkom zaliatu, často vetrom skúšanú a hmlou zahalenú prírodu. Aj pre ten zážitok. Pre tú nádheru, ktorú môžeš pri tomto športe zažiť a vidieť. Pre náročnosť a rôznorodosť podmienok, pri ktorých lyžuješ. Pre to dobrodružstvo, nebezpečenstvo, riziko, napätie, ktoré cítiš pri každom oblúku. Ja to cítim už len keď na to všetko pomyslím. A viem, že nie som sám.

Nie je to len zjazdové lyžovanie. Hovorím aj o snowboardingu, behoch či skokoch na lyžiach a, samozrejme, aj o skialpinizme. Stretnutie s prírodou. Drsnou a krásnou. Nebezpečnou, ale spravodlivou. Nemilosrdnou a pritom tak nežnou. A o to tu ide. Často práve ona pošteklí naše morálno-vôľové vlastnosti. Preverí a aj zocelí charakter či vzájomné priateľstvo. A práve ten vzťah s Matkou prírodou, žitie v prírode a s prírodou z nás zákonite robí lepších ľudí. Verím tomu. Preto aj ja naučím môjho syna lyžovať. Kvôli tomuto je lyžovanie mojou vášňou.

P.S.: Zrejme by o náročnosti so mnou niektorí mali polemizovať. A viem aj kto, tak sa radšej poopravím. Lyžovanie je najnáročnejší zimný olympijský šport. Prečo len olympijský? Pretože vyliezť na Mount Everest je určite náročnejšie.

ČESŤ A SLÁVA HOROLEZCOM

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Expert na tajné služby: Putin verí len agentom. Česko je pre nich špeciálne

Rusi v exile sa dnes boja novičoku, hovorí ANDREJ SOLDATOV.

Píše Ivan Mikloš

To nemôže dopadnúť dobre (píše Ivan Mikloš)

Vláda má za sebou prvých trinásť mesiacov.


Už ste čítali?